Studij hrvatske kulture (kroatologije) ustrojen je i izvodi se na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu od 1993. godine. Središnji je interdisciplinarni studij hrvatskoga jezika i kulture oko kojeg se razvija cijela koncepcija Hrvatskih studija. Riječ je o studiju koji je do sada obrazovao velik broj stručnjaka u toj disciplini i u kombinaciji s drugim strukama unutar Hrvatskih studija i Sveučilišta u Zagrebu. Najveći broj diplomiranih studenata našao je posao u različitim djelatnostima – školstvu, kulturnim institucijama, državnim ustanovama, gospodarstvu, medijima, diplomatskim predstavništvima, turističkim uredima i drugdje. Pokazalo se da ima potrebe za tako obrazovanim stručnjacima u društvu. Također, studij kroatologije jedinstveni je studij u okviru Sveučilišta u Zagrebu, koji na sveučilišnoj razini promišlja različite aspekte hrvatskoga kulturnoga i nacionalnoga identiteta i u tom pogledu je zanimljiv mnogim studentima drugih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i mnogim stranim studentima koji su studirali ili će studirati pojedine dijelove toga programa ili cijeli program studija hrvatske kulture. Program slijedi temeljne preporuke Bolonjske deklaracije i zakonske okvire za ustrojavanje studija. U tom smislu program je zadržao sve bitne značajke ranijih četverogodišnjih studija, uz prilagođavanje novomu trogodišnjemu, odnosno petogodišnjemu obrazovnomu ciklusu. Studij kroatologije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu središnji je kulturološki studij takve vrste, koji ima namjeru postati nositelj razvoja sličnih studija u svijetu i temeljni visokoškolski ustrojbeni okvir koji ima za cilj skrbiti o ustrojavanju i izvođenju kulturalnih hrvatskih studija u svijetu. Studij kroatologije izvodi se u jednopredmetnoj i dvopredmetnoj kombinaciji na preddiplomskoj i diplomskoj razini. Od 2006. ustrojen je i poslijediplomski doktorski studij kroatologije koji je osmislio akademik Radoslav Katičić.
KUL U GRADU: Književnica u Zagrebu
Moderira: Sanja Baković četvrtak, 25. svibnja, 17 sati, Knjižara Ljevak
Dubravka Zima i Katarina Ivon dvije su znanstvenice i spisateljice koje ugošćujemo zajedno na Zagreb Book Festivalu, a povezuju ih srodnost tema njihovih novih knjiga.
Dubravka Zima u svojoj knjizi Djevojka u gradu bavi se gradskim djevojaštvom u drugoj polovici 19. stoljeća metodologijom povijesti djetinjstva i mladenaštva, uspostavljajući parametre za kritičko razumijevanje djevojaštva u njegovoj povijesnoj perspektivi, dok Katarina Ivon u svojoj knjizi Jagoda Truhelka: Poetika na margini piše o autorici čija se javna recepcija većinom vezuje uz hrvatsku dječju književnost, iako su sve izražajniji interesi književne i kulturne povijesti te feminističke i književne kritike za Truhelkin lik i stvaralaštvo.