Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.
U organizaciji Centra za međunarodne i sigurnosne studije Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, u suradnji sa Savjetom za nacionalne manjine Republike Hrvatske, Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Institutom za narodnosna pitanja (Ljubljana), Akademskom mrežom za suradnju u Jugoistočnoj Europi i Fakultetom sigurnosti (Sveučilište u Beogradu) od 18. do 21. rujna 2023. godine na Brijunima održana je Međunarodna znanstvena konferencija „Nacionalne manjine, migracije i sigurnost“.
Na konferenciji je sudjelovalo više od 60 znanstvenika i stručnjaka iz Republike Hrvatske i inozemstva (Ukrajina, Srbija, Slovenija, Sjeverna Makedonija itd.), koji se bave pravima nacionalnih manjina, suvremenim migracijama i sigurnosnim studijama, a njihova su izlaganja održana u okviru sljedećih tematskih cjelina: (1) Nacionalne manjine u demokratskim društvima, (2) Migracije i migracijske politike i (3) Suvremeni sigurnosni izazovi. Na konferenciji je sudjelovala i dr. sc. Monika Balija s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo te predstavila rezultate vlastitoga istraživanja na temu „Povratak Hrvata iz Savezne Republike Njemačke: stvarnost ili utopija?“.