Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


05/05/2025

Izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum, doc. dr. sc. Monika Komušanac i dr. sc. Lidija Bogović gostovale na Radio Sljemenu HRT-a

Na poziv urednice Nevenke Rodić Erdelja, izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum, doc. dr. sc. Monika Komušanac i dr. sc. Lidija Bogović gostovale su u emisiji Pametna ploča na Radio Sljemenu Hrvatske radiotelevizije. Emisija je to koja tematizira aktualnosti i izazove obrazovanja te nudi uvid u različite dimenzije odgojno-obrazovnoga sustava.

Pročelnica doc. Komušanac predstavila je sveučilišni Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva, naglasila važnost interdisciplinarnoga pristupa razumijevanju demografskih trendova i iseljeničkih procesa te istaknula ulogu studija u očuvanju nacionalnoga identiteta i povezivanju s hrvatskim zajednicama izvan Republike Hrvatske. Prof. Bušljeta Kardum, predsjednica Organizacijskog odbora međunarodne znanstveno-stručne konferencije Hrvatski jezik i kultura u inozemstvu: pogled u prošlost, sadašnjost, budućnost, najavila je nadolazeći skup koji će okupiti domaće i inozemne znanstvenike istraživački usmjerene na hrvatsku dijasporu s posebnim naglaskom na hrvatski jezik i kulturu u inozemstvu, a asistentica Bogović osvrnula se na aktualne projekte i aktivnosti Fakulteta povezane s iseljeničkom problematikom.

Gostovanje je bilo prilika za predstavljanje studija, konferencije i važnih inicijativa Fakulteta hrvatskih studija usmjerenih na očuvanje nacionalnog identiteta, demografska istraživanja i povezivanje s hrvatskom dijasporom.

 

Popis obavijesti