Studij komunikologije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu utemeljen je 1996. godine i to prvo kao studij novinarstva, a 2005. godine preimenovan je u studij komunikologije. Studij je zasnovan na temeljnim znanjima iz komunikologije, novinarstva, povijesti medija i odnosa s javnošću. Studenti tijekom studija stječu znanje o metodama istraživanja masovne komunikacije i obrade podataka te o povijesnom razvoju novinarstva i masovne komunikacije u svijetu i Hrvatskoj. Studenti komunikologije dobivaju temeljna znanja o medijima i osobitostima izvještavanja za njih, usmjeravaju se za rad na početnim poslovima u nekom od medija ili tvrtkama, tj. odjelima za odnose s javnošću. Zapošljavanje nije nužno ograničeno na područje medija i komunikologije. Studenti komunikologije Hrvatskih studija okupljeni su oko Udruge studenata komunikologije i novinarstva Komuna, koja je osnovana 2008. godine i svake godine organiziraju studentski simpozij "Mediji na drukčiji način".
Na kolegiju Upravljanje rizikom i krizno komuniciranje za studente 1. godine diplomskog studija komunikologije danas je održano gostujuće predavanje Andrijane Maslać, diplomirane novinarke s višegodišnjim iskustvom rada u državnoj upravi, a najviše upravo u odnosima s javnošću i kriznom komuniciranju. Trenutačno radi kao voditeljica Službe za krizno komuniciranje i potporu Stožeru civilne zaštite.
Tijekom predavanja, Andrijana Maslać predstavila je ključna područja djelovanja Ravnateljstva civilne zaštite, istaknuvši važnost pravodobnog i točnog informiranja javnosti u slučaju velikih nesreća i katastrofa. Studenti su imali priliku saznati više o zakonodavnom okviru za krizno komuniciranje u slučaju velike nesreće ili katastrofe te o konkretnim aktivnostima Službe za krizno komuniciranje, uključujući pripremu odgovora na medijske upite, organizaciju konferencija za medije te praćenje medijskih objava za vrijeme kriznih situacija.
Poseban naglasak stavljen je na iskustva kriznog komuniciranja tijekom epidemije COVID-19, gdje je Stožer civilne zaštite odigrao ključnu ulogu u pravovremenom informiranju javnosti putem službenih priopćenja, medijskih konferencija i digitalnih kanala.
Studenti su s velikim interesom pratili predavanje te su postavljali brojna pitanja o izazovima i strategijama kriznog komuniciranja u suvremenom medijskom okruženju. Predavanje je završeno raspravom o mogućnostima zapošljavanja u državnoj službi i ulozi komunikologa u sustavu civilne zaštite.
Zahvaljujemo Andrijani Maslać na zanimljivom i poučnom predavanju te se veselimo budućim suradnjama!